2007

DZIAŁALNOŚĆ OŚRODKA PRAKTYK TEATRALNYCH "GARDZIENICE"

W 2007 ROKU

  

STYCZEŃ:

 

Gardzienice

- przygotowania i próby do nowego spektaklu (wspólny projekt z Narodowym Teatrem Starym z Krakowa) pt. Ifigenia w Aulidzie, z udziałem zespołu teatru "Gardzienice" i studentów Akademii Praktyk Teatralnych. Próby koncentrowały się nad muzyką napisaną przez Zygmunta Koniecznego

- Zgromadzenie Noworoczne. Impreza ta skierowana była do społeczności lokalnej Gardzienic, Piask i powiatu świdnickiego. W trakcie tego wydarzenia, odbyła się Ceremonia Opłatkowa, prezentowane były też jasełka w wykonaniu uczniów szkół podstawowych w Gardzienicach, Stryjnie i Piaskach. W programie widowiska znalazły się także dwa koncerty: zespołów "Huc mi ta huc" i "Dziczka".

 

LUTY:

 

Gardzienice - przygotowania i próby do nowego spektaklu (wspólny projekt z Narodowym Teatrem Starym z Krakowa) pt. Ifigenia w Aulidzie, z udziałem zespołu teatru "Gardzienice" i studentów Akademii Praktyk Teatralnych a także aktorów zagranicznych (A. Kokkali, E. Callender Ch. Catrall, C. Morales, AH. McLean).

- impreza edukacyjno-artystyczna pt. "Zimowisko z teatrem lalek" w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności Gardzienic i okolic. Zajęcia miały charakter warsztatów, które prowadzone były przez studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku. Pod ich kierunkiem dzieci budowały różnego rodzaju lalki (pacynki, jawajki, kukiełki itp.), a następnie pracowały nad scenkami z ich wykorzystaniem, do tekstów Juliana Tuwima. Pod koniec drugiego dnia zajęć odbyło się przedstawienie w wykonaniu dzieci.

- dwie odbywające się równolegle sesje Akademii Praktyk Teatralnych prowadzone przez reżysera i aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych (M. Gołaj, J. Holcgreber, M. Mrowca, G. Podbiegłowski, A. Dąbrowska)

- dwukrotnie - maraton teatralny "Kosmos Gardzienic". Na widowisko to złożył się szereg wydarzeń artystycznych. Prezentowane były spektakle "Metamorfozy" wg Lucjusza Apulejusza oraz "Elektra" wg Eurypidesa w reżyserii W. Staniewskiego i w wykonaniu zespołu Ośrodka. Wystawiono też dwa przedstawienia przygotowane przez studentów Akademii Praktyk Teatralnych pod kierunkiem pracowników artystycznych OPT: "Waza François" a także, po raz pierwszy dla szerokiej publiczności, nowy spektakl studencki zainspirowany "Ifigenią w Aulidzie" (który nazywamy "Ifigenią Cygańską"). W programie wieczoru znalazła się także projekcja filmu z archiwum Ośrodka oraz koncert młodej artystki współpracującej z "Gardzienicami", Karoliny Cichej

- trzydniowe warsztaty teatralne dla grupy młodych reżyserów i aktorów z Iranu, zrealizowane we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

- zdjęcia próbne do filmu na podstawie "Elektry" wg Eurypidesa. Operator zdjęć - Wojciech Staroń (autor zdjęć do "Placu Zbawiciela"), reżyseria Włodzimierz Staniewski. W zdjęciach udział wzięli aktorzy OPT , studenci Akademii Praktyk Teatralnych oraz aktorzy zagraniczni.

 

 

MARZEC:

Gardzienice

- przygotowania i próby do nowego spektaklu (wspólny projekt z Narodowym Teatrem Starym z Krakowa) pt. Ifigenia w Aulidzie, z udziałem zespołu teatru "Gardzienice" i studentów Akademii Praktyk Teatralnych a także aktorów zagranicznych

- montaż wstępnego materiału filmowego (trailera) filmu "Elektra" dla Telewizji Polskiej, dokonany przez specjalistów z Telewizji Polskiej (A. Bojanowska, M. Wlezień).

- "Więcej widzieć, słyszeć i czuć" - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności Gardzienic i okolic. Prowadzona była ona przez aktorów teatru K3 z Białegostoku. Przeprowadzili oni warsztaty o charakterze integracyjnym, których tematem była podróż dzieci przez świat zmysłów (słuch, wzrok, dotyk, smak, węch). Zajęcia zakończyły się publiczną prezentacją pracy dzieci. Następnie teatr K3 przedstawił spektakl pt. "Niewidzialni" przygotowany z myślą o dzieciach niewidomych.

- dwie odbywające się równolegle sesje Akademii Praktyk Teatralnych prowadzone przez reżysera i aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych

- konferencja pt. "Chautauqua w Polsce" zorganizowana na prośbę ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Prezentacji dokonał attaché kulturalny ambasady, p. James Wolfe przy asyście p. Izabeli Szarek. Intencją ambasady jest stworzenie w Polsce, w Gardzienicach, ośrodka na wzór amerykańskiej Chautauqua - instytucji, która corocznie oferuje tysiącom widzów kilkutygodniowy, bardzo intensywny i różnorodny program łączący 4 sfery: edukację, kulturę, rekreację i religię.

- dwukrotnie - maraton artystyczny "Kosmos Gardzienic" - "Metamorfozy" wg Lucjusza Apulejusza oraz "Elektra" wg Eurypidesa w reżyserii W. Staniewskiego i w wykonaniu zespołu Ośrodka. Wystawiono też dwa przedstawienia przygotowane przez studentów Akademii Praktyk Teatralnych pod kierunkiem pracowników artystycznych OPT: "Waza François" a także, tzw. "Ifigenię Cygańską" , projekcja filmu z archiwum OPT oraz recital muzyczny. Pokazano też multimedialną wystawę "Ifigenia - Inspiracje". Program zakończyła impreza "Scena otwarta" w trakcie której młodzi artyści prezentują swoje propozycje teatralne i muzyczne.

- konferencja nt. rejestracji osiągnięć artystycznych OPT przez Telewizję Polską, z udziałem min. Krzysztofa Domagalika, szefa programowego "Teatru Telewizji" TVP w Warszawie, Tadeusza Rakowskiego, dyrektora lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej, Nataszy Czapskiej z TVP Lublin oraz filmowców: Wojciecha Staronia i Jolanty Ptaszyńskiej a także aktorów teatru "Gardzienice". W trakcie konferencji zaprezentowano trailer filmu "Elektra". Odbyła się także dyskusja na temat kształtu filmowej realizacji "Elektra" oraz możliwości zrealizowania 50-minutowego filmu dokumentalnego na temat "Gardzienic"

 

KWIECIEŃ:

 

Gardzienice

- przygotowania i próby do nowego spektaklu (wspólny projekt z Narodowym Teatrem Starym z Krakowa) pt. Ifigenia w Aulidzie, próby muzyczne prowadził twórca muzyki do przedstawienia, Zygmunt Konieczny

- pobyt artystyczny grupy teatralnej Alison Hodge z Wielkiej Brytanii.

Alison Hodge, reżyser Teatru Alibi, a następnie wykładowca na Wydziale Dramatu w Royal Holloway University w Londynie od lat współpracuje z Ośrodkiem "Gardzienice". Jest autorką lub współautorką kilku istotnych publikacji o pracy teatru "Gardzienice", między innymi "Twentieth Century Actor Training" oraz "Hidden Territories".

W czasie kwietniowej sesji 8-osobowa grupa teatralna Alison Hodge pracowała nad przedstawieniem "Lorca", którego pokazy publiczne dla zespołu Ośrodka, studentów APT oraz zaproszonych gości odbyły się w Gardzienicach 26 kwietnia.

Alison Hodge oraz jej aktorzy poprowadzili także sesję warsztatową dla studentów Akademii Praktyk Teatralnych.

- dwie odbywające się równolegle sesje Akademii Praktyk Teatralnych prowadzone przez reżysera i aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych. Trzydniową sesję warsztatową poprowadziła goszcząca w Gardzienicach Alison Hodge wraz z artystami z jej grupy.

- dwukrotnie: maraton artystyczny "Kosmos Gardzienic" - spektakle "Metamorfozy" wg Lucjusza Apulejusza oraz "Elektra" wg Eurypidesa w reżyserii W. Staniewskiego i w wykonaniu zespołu Ośrodka oraz dwa przedstawienia przygotowane przez studentów Akademii Praktyk Teatralnych pod kierunkiem pracowników artystycznych OPT: "Waza François" i "Ifigenia Cygańska" a także recital muzyczny zwieńczony "Sceną otwartą".

 

MAJ:

 

Gardzienice

- przygotowania i próby do nowego spektaklu (wspólny projekt z Narodowym Teatrem Starym z Krakowa) pt. "Ifigenia w Aulidzie"

- "Robimy film" - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności Gardzienic i okolic. Miała ona formę warsztatów plastyczno-filmowych

- dwie odbywające się równolegle sesje Akademii Praktyk Teatralnych prowadzone przez reżysera i aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych (M. Gołaj, J. Holcgreber, M. Mrowca, G. Podbiegłowski, A. Dąbrowska)

 

Kraków - projekt artystyczny w koprodukcji z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, w ramach festiwalu " Antyk. Re_wizje ".

1) 10-16 maja: próby w Teatrze Starym (Scena Kameralna i sala prób) do nowego przedstawienia pt. "Ifigenia w Aulidzie" oraz spektaklu "Elektra" - w wykonaniu zespołu "Gardzienic"

2) 17-20 maja: pierwsze przedpremierowe wykonania nowego przedstawienia "Gardzienic" pt. "Ifigenia w Aulidzie" w reżyserii W. Staniewskiego. Cztery spektakle, dla wybranej publiczności (ok. 60 osób na każdym spektaklu) odbyły się w sali prób Sceny Kameralnej Teatru Starego.

3) 17-20 maja: prezentacje spektaklu "Elektra" w reżyserii W. Staniewskiego i w wykonaniu zespołu "Gardzienic" - na Scenie Kameralnej Narodowego Teatru Starego.

4) sesja warsztatowa dla krakowskich aktorów i reżyserów prowadzona przez W. Staniewskiego i aktorów Teatru Gardzienice

W czasie projektu odbyły się też 2 sesje naukowe, z udziałem Ośrodka Praktyk Teatralnych:

- " Dwa teatry dwa światy " (10-12 maja, Kraków, Collegium Maius) konferencja poświęcona różnym modelom teatru - Juliusza Osterwy oraz "Gardzienic" - zorganizowana przez Katedrę Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Sympozjum " Teatr i rytuał " z udziałem min. prof. Olivera Taplina (Oxford) i prof. Richarda Seaforda (University of Exeter, Wlk. Brytania) zorganizowane przez Stary Teatr (19-20 maja, Scena Kameralna Teatru Starego).

 

 

CZERWIEC:

 

Lublin

- "Antyczny Kosmos Gardzienic" w Lublinie - w ramach " Nocy Kultury " w Lublinie (wielkiego wydarzenia artystycznego z udziałem większości lubelskich instytucji kultury, pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Lublina). Na ten specjalny maraton artystyczny złożyły się:

- przedstawienia: Metamorfozy" wg Lucjusza Apulejusza w reżyserii W. Staniewskiego i w wykonaniu zespołu Ośrodka oraz dwa przedstawienia przygotowane przez studentów i absolwentów Akademii Praktyk Teatralnych pod kierunkiem pracowników artystycznych OPT: "Waza François" a także "Ifigenia Cygańska". Spektakle te były prezentowane na dziedzińcu Klasztoru OO. Dominikanów w Lublinie przy pełnej widowni (ponad 400 osób, kilkuset dalszym nie udało się dostać na spektakle),

- przedpremierowa, pierwsza na Lubelszczyźnie, prezentacja fragmentów nowego przedstawienia "Gardzienic" pt. "Ifigenia w Aulidzie" - w sali prób przy ul. Grodzkiej 5a. Spektakl obejrzało ok. 100 osób (tyle zmieściło się w sali prób i korytarzu lubelskiej siedziby Ośrodka),

- "Fire Show" w wykonaniu studentów Akademii Praktyk Teatralnych na Rynku Starego Miasta (który obejrzało ok. 1.000 widzów),

- Szereg wydarzeń artystycznych prezentowanych w Sali Prób przy ul Grodzkiej 5a (dla ok. 100-osobowej publiczności):

+ koncert maoryskiego zespołu "Manaia"- pieśni i tańce rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii ,

+ koncert pieśni "Carmina Burana" w wykonaniu aktorów Ośrodka,

+ fragmenty przedstawień (monologi, pieśni) z repertuaru Ośrodka: "Gusła", "Żywot protopopa Awwakuma", "Carmina Burana" w wykonaniu aktrów "Gardzienic"

+ "Otwarta scena" - etiudy i piosenki w wykonaniu młodych artystów.

W trakcie "Nocy kultury" udostępniona była ponadto dla zwiedzających (ponad 400 osób) wystawa malarstwa Tadeusza Paszko w Galerii "Gardzienice", w piwnicy przy Grodzkiej 5a.

Na wszystkie wydarzenia wieczoru, zgodnie z założeniami "Nocy kultury", wstęp był wolny. Koszty przygotowań technicznych pokrył Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

- dyplomowe prezentacje prac studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - z pracowni Mikołaja Smoczyńskiego oraz prof. Adama Myjaka - w Galerii Gardzienice

- wystawa malarstwa Tadeusza Paszko w Galerii "Gardzienice" w piwnicy przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie - prace z "Cyklu wiejskiego" powstałe w ciągu ponad 30 lat pracy twórczej artysty

- Spotkanie literackie z albańskim pisarzem Fatosem Kongoli, zorganizowane we współpracy z Ambasadą Republiki Albanii w Warszawie oraz Wydawnictwem "Czarne". Spotkanie poprowadził Andrzej Stasiuk, a tłumaczyła Dorota Horodyska - autorka tłumaczeń książek pisarza. Albański twórca prezentował swą najnowszą powieść pt. "Psia skóra"

 

Gardzienice

- dwukrotnie - maraton artystyczny "Kosmos Gardzienic": spektakle "Metamorfozy" wg Lucjusza Apulejusza oraz "Elektra" wg Eurypidesa w reżyserii W. Staniewskiego i w wykonaniu zespołu Ośrodka, przedpremierowy pokaz nowego przedstawienia "Gardzienic" pt. "Ifigenia w Aulidzie" w reżyserii W. Staniewskiego, dwa przedstawienia przygotowane przez studentów Akademii Praktyk Teatralnych pod kierunkiem pracowników artystycznych OPT: "Waza François" i. "Ifigenia Cygańska", projekcja filmu z archiwum OPT oraz recital muzyczny zwieńczony "Sceną otwartą".

- "Aotearoa czyli Nowa Zelandia - Ląd Długiej Białej Chmury" - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności Gardzienic i okolic. Zajęcia prowadzili artyści z grupy Manaia z Nowej Zelandii zajmującej się edukacją i kształceniem dzieci, młodzieży oraz dorosłych we wszystkich aspektach kultury nowozelandzkiej i maoryskiej. Impreza miała charakter warsztatów muzycznych, tanecznych, ruchowych i teatralnych.

- jednodniowa sesja warsztatowa dla ok. 40-osobowej grupy młodzieży licealnej z 46 LO z Warszawy.

- Międzynarodowy Letni Staż Teatralny ( Intensive Summer Work Session ) w Gardzienicach. Wzięło w nim udział kilkunastu młodych aktorów i reżyserów z zagranicy (Kanada, Stany Zjednoczone, Anglia, Grecja) jak również studenci Akademii Praktyk Teatralnych

- "Maraton teatralny" impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności Gardzienic i okolic. Była ona podsumowaniem prac dzieci z całego roku szkolnego.

Podczas zajęć dzieci, pod kierunkiem pracowników i współpracowników Ośrodka, przygotowały różne formy przedstawień: piosenki, tańce, przedstawienia teatralne, kabarety, cyrkowcy, muzycy

- przygotowania i próby zespołu IV i V Akademii Praktyk Teatralnych oraz sprawujących kierownictwo artystyczne pracowników OPT do prezentacji "Wazy François" w Muzeum w Wilanowie

 

Japonia 22.06 - 5.07- pobyt artystyczny reżysera i wydelegowanych aktorów Ośrodka w Tokio, na zaproszenie Stowarzyszenia Reżyserów Japońskich. W ramach wyjazdu odbyło się min.:

- seminarium na temat Teatru Polskiego z udziałem Włodzimierza Staniewskiego i prof. Kazuo Taniyama, teatrologa specjalizującego się w historii polskiego teatru;

- tygodniowa sesja warsztatowa dla trzydziestoosobowej osobowej grupy aktorów i reżyserów japońskich;

- demonstracja technik pracy aktorskiej wypracowanych w "Gardzienicach" z udziałem uczestników sesji warsztatowych;

- prezentacja filmów z archiwum OPT oraz publikacji poświęconych "Gardzienicom" (w tym tłumaczonej obecnie na j. japoński książki W. Staniewskiego "Hidden Territories");

- sympozjum na temat pracy zespołowej w teatrze z udziałem Włodzimierza Staniewskiego oraz reżyserów japońskich: Hiroshi Ohashi z Teatru DAM, Shinjin Shimizu z Teatru Kaitaisha, Shigeo Makabe z Teatru OM- 2 a także teatrologa prof. Kazuo Taniyama;

- wykład Włodzimierza Staniewskiego dla członków Stowarzyszenia Reżyserów Japońskich, oddziału w Nagoja, na temat pracy nad technikami aktorskimi wywodzącymi się z teatru Antycznej Grecji, połączony z demonstracją pracy aktorów

 

 

LIPIEC:

 

Warszawa - prezentacje przedstawienia "Waza François" w wykonaniu zespołu IV i V gardzienickiej Akademii Praktyk Teatralnych pod kierunkiem pracowników artystycznych OPT w Muzeum w Wilanowie (oranżeria królewska). Przedstawienia były zorganizowane we współpracy z Muzeum Pałacu w Wilanowie i wiązały się z otwarciem wystawy waz greckich z kolekcji, którą stworzył Stanisław Kostka Potocki. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent RP.

 

Grecja - pobyt artystyczny reżysera i dwojga aktorów Ośrodka w Delfach, związany z odbywającym się tam festiwalem poświęconym nowoczesnym adaptacjom dramatu antycznego. W ramach wyjazdu odbył się wykład Włodzimierza Staniewskiego połączony z demonstracją pracy aktorów teatru "Gardzienice". Pobyt w Grecji był też okazją do odbycia szeregu spotkań roboczych w sprawie wspólnych projektów artystycznych z przedstawicielami greckich instytucji kultury oraz osób i organizacji zaangażowanych w polsko-grecką współpracę kulturalną, min. z ambasadorem RP w Atenach, p. Michałem Klingerem.

 

Gardzienice-Lublin - przygotowania i próby do nowego spektaklu (wspólny projekt z Narodowym Teatrem Starym z Krakowa) pt. Ifigenia w Aulidzie, z udziałem zespołu teatru "Gardzienice" i studentów Akademii Praktyk Teatralnych.

 

SIERPIEŃ:

 

Stany Zjednoczone - wyjazd służbowy zastępcy dyrektora OPT, Wojciecha Golemana do USA na zaproszenie Departamentu Stanu USA, w ramach projektu Chautauqua Movement for Poland . Celem projektu jest zbadanie się w możliwości przeszczepienia na grunt polski doświadczeń i modelu działania amerykańskich programów Chauatauqua - ośrodków położonych na prowincji, które łączą ofertę edukacyjną, kulturalną, rekreacyjną z ekumenizmem kulturowym. Ruch Chautauqua odegrał ważną rolę w amerykańskiej edukacji i upowszechnieniu kultury oraz stał się modelem rozwoju lokalnego. Wyjazd obejmował 3 ośrodki: Waszyngton, Buffalo w stanie Nowy Jork oraz Boulder w stanie Kolorado.

Nawiązano szereg kontaktów z przedstawicielami amerykańskich instytucji kultury. Były wśród nich min. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Smithonian Institution, Albright Knox Gallery w Buffalo i Colorado Shakespeare Festival w Boulder.

Nawiązano kontakty z instytucjami odpowiedzialnymi za wymianę kulturalną pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a innymi krajamiWizyta była również okazją do poznania modeli funkcjonowania niezależnych centrów kultury, takich jak Torpedo Factory w Aleksandrii (w stanie Virginia), Roycroft Campus w East Aurora (k. Buffalo) i Dairy Center for the Arts w Boulder.

 

Gardzienice

- przygotowania i próby do nowego spektaklu (wspólny projekt z Narodowym Teatrem Starym z Krakowa) pt. Ifigenia w Aulidzie

- sesja połączonych roczników VI i VII Akademii Praktyk Teatralnych prowadzona przez reżysera i aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych oraz prace nad przygotowaniem nowego przedstawienia opartego na tekście "Lizystraty" Arystofanesa

 

Kraków - nagranie muzyki do nowego przedstawienia "Gardzienic" pt. "Ifigenia w Aulidzie". Nagrania dokonano w studiu muzycznym Polskiego Radia Kraków. Wzięła w nim udział 22-osobowa orkiestra pod kierunkiem p. Mikołaja Blajdy. Nadzór autorski sprawował kompozytor, p. Zygmunt Konieczny

 

WRZESIEŃ:

 

Grecja - wyjazd Włodzimierza Staniewskiego do Aten, na zaproszenie ambasadora RP w Grecji, p. Michała Klingera. Zdefiniowanie planyów teatru "Gardzienice" w Grecji na rok 2008/2009.

Deklarację wsparcia tych projektów złożył ambasador RP w Atenach, p. Michał

 

Gardzienice

- "Wakacje, wakacje i po wakacjach." - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności Gardzienic i okolic. Specjalne prezentacje przedstawienia "Mała Ifigenia" w wykonaniu studentów VI Akademii Praktyk Teatralnych.

- przygotowania i próby do nowego spektaklu (wspólny projekt z Narodowym Teatrem Starym z Krakowa) pt. Ifigenia w Aulidzie, z udziałem zespołu teatru "Gardzienice" i studentów Akademii Praktyk Teatralnych oraz aktorów zagranicznych

- sesja VI i VII Akademii Praktyk Teatralnych prowadzona przez reżysera i aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych a także prace nad przygotowaniem nowego przedstawienia opartego na tekście "Lizystraty" Arystofanesa.

 

- warsztaty dla grupy instruktorów kultury Sił Zbrojnych z całej Polski. Poświęcone one były zasadom prowadzenia instytucji kultury (na przykładzie "Gardzienic") oraz dorobkowi artystycznemu Ośrodka. Obejmowały one min. wykład dyrektora OPT, Włodzimierza Staniewskiego na temat historii i funkcjonowania Ośrodka Praktyk Teatralnych oraz spotkania z pracownikami artystycznymi i administracyjnymi OPT. Uczestnicy warsztatów wzięli także udział w widowisku "Kosmos Gardzienic".

- dwukrotnie - maraton artystyczny "Kosmos Gardzienic" - pierwsza publiczna prezentacja nowego przedstawienia "Gardzienic" pt. "Ifigenia w Aulidzie" wg Eurypidesa w reżyserii W. Staniewskiego (wcześniej prezentowano obszerne fragmenty tego spektaklu), spektakl "Metamorfozy" w reżyserii W. Staniewskiego i w wykonaniu zespołu Ośrodka, "Ifigenia Cygańska" (spektakl VI Akademii), "Scena otwarta"

- sesja warsztatowa dla młodzieży licealnej z 47 LO z Warszawy..

- przygotowania i próby do prezentacji nowego przedstawienia "Gardzienic", "Ifigenii w Aulidzie" w Nowym Jorku, zaplanowanych na październik 2007.

 

Lublin - wystawa ceramiki Alicji Kupiec w "Galerii Gardzienice" w piwnicy przy ul. Grodzkiej 5a. Artystka należy do młodego pokolenia lubelskich plastyków. Stosowane przez nią formy rzeźbiarskie zaskakują odważnym i niekonwencjonalnym podejściem zarówno w sferze idei jak i funkcji ceramicznej.

 

PAŹDZIERNIK:

 

Stany Zjednoczone 30.09 - 22.10 - pobyt artystyczny zespołu Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" w Nowym Jorku. W ramach projektu miała miejsce międzynarodowa premiera nowej produkcji "Gardzienic" - "Ifigenii w Aulidzie".

Prezentacje nowego przedstawienia "Gardzienic" odbyły się w ramach 46 sezonu artystycznego nowojorskiego La MaMa Experimantal Theatre Club. La Mama ETC , założony i prowadzony przez Ellen Stewart, jest unikatowym w skali światowej teatrem eksperymentalnym.

Wspierającym projekt był Polski Instytut Kulturalny w Nowym Jorku. Finansowe wsparcie zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Promocja kultury polskiej za granicą". Wyjazd sponsorował również amerykański Trust for Mutual Understanding.

W wyjeździe wzięło udział 7 pracowników OPT i 12 współpracowników. Poza Włodzimierzem Staniewskim i aktorami Gardzienic byli to: Zygmunt Konieczny (kompozytor, autor muzyki do przedstawienia), który osobiście sprawował nadzór autorski nad przygotowaniem i realizacją oprawy muzycznej, a także Wojciech Staroń (operator filmowy), Maciej Znamierowski (operator dźwięku).

W dniach 4-21.10.2007 odbyło się 15 spektakli "Ifigenia w Aulidzie" w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, z muzyką Zygmunta Koniecznego. Wśród widzów byli wybitni teoretycy i praktycy, przedstawiciele nowojorskiej Polonii, adepci studiów reżyserskich, aktorskich i teatrologicznych oraz liczni miłośnicy teatru.

Oprócz spektakli odbyły się także wydarzenia towarzyszące:

- w dniach 9-10.10.2007 realizacja programu dydaktycznego na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, na który złożyły się: warsztat prowadzony przez aktorów Gardzienic, wykład W. Staniewskiego nt. historii i metod pracy nad dramatem antycznym, sesja mistrzowska przy współpracy całego zespołu aktorskiego.

- w dniu 15.10.2007 odbyła się całodniowa sesja mistrzowska ze studentami reżyserii na Uniwersytecie w Yale, oraz warsztat prowadzony przez aktorów Gardzienic

- 17.10.2007 - prezentacja metod pracy teatru Gardzienice w prestiżowym Martin E. Segal Theatre Center w ośrodku akademickim The CUNY Graduate Center. Na prezentację złożyły się projekcje filmów z archiwum teatru Gardzienice, prelekcja oraz spotkanie dyskusyjne z Włodzimierzem Staniewskim i aktorami.

Spektakl "Ifigenia w Aulidzie" przyjęty został przez nowojorską publiczność bardzo dobrze. Świadczyły o tym zarówno reakcje publiczności bezpośrednio po spektaklach, jak i recepcja prasowa. O Gardzienicach napisały wszystkie ważniejsze czasopisma, z New York Timesem na czele.

Wykłady - opierały się o szeroki autorski program Praktykowanie Humanistyki i były połączeniem prelekcji nt. gardzienickiej rekonstrukcji teatru antycznej Grecji, projekcji multimedialnych i żywych prezentacji aktorskich.

Sesje warsztatowe dla adeptów sztuki aktorskiej i reżyserów miały przede wszystkim charakter praktyczny - studenci mogli zapoznać się z elementarnymi ćwiczeniami treningu aktorskiego "Gardzienic" (praca z głosem, praca z ciałem, aranżacje ruchowe, indywidualne i chóralne śpiewy, wykorzystanie ikonografii antyku i muzyki rdzennej w pracy teatralnej, praca z tekstem, cheironomia- antyczna sztuka gestu, pyrricha - antyczna sztuka ruchu, łączenie muzyki, ruchu i tekstu w realizacji dramatu antycznego).

Ten bogaty i wyczerpujący program dydaktyczny spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem środowiska akademickiego, czego dowodem jest pakiet raportów (w archiwum OPT).

Podczas pobytu w Nowym Jorku została sporządzona przez W. Staronia dokumentacja filmowa spektakli, sesji warsztatowych, wykładów i prezentacji. Bogaty materiał filmowy z tego wyjazdu będzie wykorzystany także w kolejnych projektach ekranizacyjnych OPT, dla celów promocyjnych i dydaktycznych. W oparciu o nakręcone materiały TVP3 Lublin przygotowała średniometrażowy film dokumetnalny dla ogólnopolskiej Telewizji Polskiej. Film ten został zaprezentowany na antenie programu 1 Telewizji Polskiej w dniu 23 stycznia 2008 r.

 

Gardzienice

- sesja VI i VII Akademii Praktyk Teatralnych prowadzona przez reżysera i aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych. W ramach sesji odbyły się też warsztaty tradycyjnego tańca i śpiewu gruzińskiego, które prowadziła goszcząca w Gardzienicach grupa "Tsiskari-Abjari" z Tibilisi.

- "Prosto na deski teatru" - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności Gardzienic i okolic. W jej ramach dzieci pracowały w małych podgrupach nad scenami ze sztuki teatralnej dla dzieci. Każda ze scen pokazana jedna po drugiej utworzyły całość sztuki pt. "Wpadł słoń do szafy"

- dwukrotnie - maraton artystyczny "Kosmos Gardzienic": "Ifigenia w Aulidzie" wg Eurypidesa i "Metamorfozy" wg Lucjusza Apulejusza w reżyserii W. Staniewskiego, przedstawienia przygotowane przez studentów Akademii Praktyk Teatralnych "Mała Ifigenia" oraz "Waza François", gościnny koncert zespołu "Tsiskari-Abjari" z Gruzji i "Scena otwarta" w trakcie której młodzi artyści prezentują swoje umiejętności i osiągnięcia

 

Władysławowo - warsztaty teatralne dla młodzieży licealnej biorącej udział w programie autorskim Beaty Bonik "Kultura żywego słowa". Sesja odbyła się w ramach programu "Przyjazna szkoła" a prowadzili ją aktorzy Ośrodka.

 

 

Lublin - Spotkanie literackie z Andrzejem Bieńkowskim i jego książką "Sprzedana muzyka". Poprowadziła je Ewa Grochowska. Oprawą muzyczną były występy tradycyjnego skrzypka Stanisława Głaza z Dzwoli k. Kocudzy. Andrzej Bieńkowski prezentował również filmy ze swej kolekcji etnograficznej o wiejskich muzykantach z Mazowsza i Lubelszczyzny

- Koncert zespołu pieśni i tańca tradycyjnego "Tsiskari-Abjari" z Gruzji w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Lublinie. Repertuar grupy tworzą melodie, kostiumy i tańce z różnych regionów Gruzji.

 

 

LISTOPAD:

 

Gardzienice

- sesja kwalifikacyjna do Akademii Praktyk Teatralnych

- sesja VI i VII Akademii Praktyk Teatralnych prowadzona przez reżysera i aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych, próby do przedstawienia "Mała Ifigenia" oraz prace nad nowym przedstawieniem opartym na tekście "Lizystraty" Arystofanesa

- dwukrotnie - maraton artystyczny "Kosmos Gardzienic": "Ifigenia w Aulidzie" wg Eurypidesa i "Metamorfozy" wg Lucjusza Apulejusza w reżyserii W. Staniewskiego i w wykonaniu zespołu Ośrodka, "Mała Ifigenia", "Waza François" oraz "Scena otwarta"

- trzydniowa sesja warsztatowa dla studentów Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

- "Jaki jest mój świat?" (część 1) - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności Gardzienic i okolic. Impreza miała charakter warsztatów mających na celu nauczenie dzieci różnych form wyrazu artystycznego. W ich trakcie dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowo-muzycznych, następnie odbywała się część plastyczna, po czym opracowane przez dzieci formy plastyczne służyły do budowy scen teatralnych wykorzystujących taniec, muzykę i śpiew.

 

Lublin

- wystawa Miry Żelechower-Aleksiun "Kalendarz pamięci wg Brunona Schulza" w Galerii "Gardzienice". Wystawa została przygotowana w ramach projektu "Schulzowska jesień. Lublin-Drohobycz 2007" obejmującego spotkania poświęcone biografii i twórczości drohobyckiego pisarza.

 

Warszawa

- prezentacja dla młodzieży z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie prowadzona przez aktorów Ośrodka i studentów Akademii Praktyk Teatralnych.

 

 

GRUDZIEŃ:

 

Gardzienice - "Jaki jest mój świat?" (część 2) - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności.

- inauguracyjna sesja VIII Akademii Prakytk Teatralnych, prowadzona przez pracowników artystycznych OPT. Na program sesji złożyły się również wykłady zaproszonych gości: Antoniego Pilcha, prof. Jerzego Bartmińskiego i Ireneusza Guszpita

- dwukrotnie - maraton artystyczny "Kosmos Gardzienic": "sceny z Metamorfoz" i "Ifigenia w Aulidzie" w reż. W. Staniewskiego oraz spektakle gardzienickiej Akademii Praktyk Teatralnych "Mała Ifigenia" i "Waza François", "Scena otwarta"

- "Taniec i teatr" " - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci

- "Jaki jest mój świat?" (część 3) - impreza edukacyjno-artystyczna w ramach projektu edukacyjnego dla dzieci z lokalnej społeczności. Warsztaty odbywały się według tego samego programu co zajęcia 20 listopada i 3 grudnia, z udziałem ok. 30 dzieci z Gardzienic i okolic

 

Lublin

- wieczór literacki ze szwedzką pisarką Anne Swärd połączony z promocją jej najnowszej powieści "Lato Polarne" - w ramach cyklu "Spotkania literackie". Prowadziła je krytyk literacki Magdalena Patryas, a wypowiedzi autorki z języka szwedzkiego tłumaczyła Bogumiła Ratajczak