Lublin. OPT "Gardzienice" Ambasadorem Lubelszczyzny 2007

Ewa Dados, Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" i Uzdrowisko Nałęczów otrzymali honorowe tytuły Ambasadorów Województwa Lubelskiego 2007

Ta nagroda jest dla wszystkich ośmiu tysięcy wolontariuszy akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" - powiedziała Ewa Dados odbierając statuetkę podczas sobotniej gali w Filharmonii Lubelskiej.

Tytuł przyznaje marszałek województwa lubelskiego. Do IX edycji zostało zgłoszonych osiem osób, 13 instytucji i cztery firmy. Spośród nich kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele samorządu województwa i lokalnych mediów, wybrała Dados, OPT Gardzienice i Uzdrowisko Nałęczów. Jej zdaniem to właśnie oni w ubiegłym roku najlepiej promowali województwo w kraju i za granicą.

Ewa Dados jest inicjatorką akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", którą najpierw prowadziła lokalnie, a następnie rozszerzyła na cały kraj. Pracuje także społecznie na rzecz dzieci. W 1994 roku została wyróżniona Orderem Uśmiechu.

Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" jest jedną z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie. Występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach i scenach ma całym świecie. Prowadzi też działalność edukacyjną, wystawienniczą, organizuje spotkania literackie z europejskimi pisarzami. W ubiegłym roku wielki rozgłos zyskała premiera "Ifigenii w Aaulidzie" w Nowym Jorku, w Teatrze La MaMa.

Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałeczów" specjalizujący się w leczeniu chorób serca z powodzeniem połączył 200-letnią tradycję z nowoczesnym centrum SPA i Wellnes. Dzięki temu przyciąga wielu pacjentów i kuracjuszy z karju i z zagranicy.

W latach ubiegłych tytuły otrzymali m.in. abp Józef Życiński, profesorowie: Tomasz Trojanowski, Jerzy Kłoczowski i Andrzej Kokowski, Leszek Mądzik, zespoły Bajm i Budka Suflera oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzem Zamoyskich w Kozłówce, Perła Browary Lubelskie i zespół piłkarek ręcznych MKS Montex.

Podczas tej samej gali wręczono także certyfikaty marki Lubelskie. Otrzymały ją firmy: Reypol, Popielińscy, I-Com, Zamojskie Zakłady Zbożowe i Fabryka Łożysk Tocznych.>

"Ewa Dados Ambasadorem Lubelszczyzny 2007"
ws
Gazeta Wyborcza - Lublin online/29.03
31-03-2008